Тайните при зеленчуците

1.Зеленчуците трябва да се измият основно преди употреба. Във водата прибавете сол, така се намалява загубата на минерални вещества и се отстраняват попаднали насекоми, охлювчета. След това изплакнете под течаща вода.
2.Пресните зеленчуци задушавайте в съвсем малко вода, колкото да не загорят. В противен случай те губят своя вкус, цвят и хранителна стойност.
3.Репичките ще се запазят по-дълго време пресни, ако във водатасе потопят листата им. Ако сте ги изрязали като “розички” за украса, потопете ги в ледено студена вода, за да “разцъфтят”.
4.Ако салатата от краставици горчи, значи не са обелени правилно. Горчивината е концентрирана във върха. Ако започнете да белите оттам, ножът ще пренесе горчивината по цялата краставица. Затова най-напред отрежете върха, а след това употребете друг нож, за да я обелите.
5.Не накисвайте гъбите във вода, а ги измийте колкото е възможно по-бързо под тънка струя. Добре е да се използува четка за зъби. Измитите гъби пускайте във вода с оцет, за да не потъмнеят.
6.Червеното цвекло варете цяло и необелено, за да не губи минералните си вещества. От време на време доливайте студена вода, така ще се свари по-бързо. Оставете го да изстине във водата. Хубавият му червен цвят ще се запази и главите няма да се разварят, ако прибавите няколко капки оцет. Така няма да се разпространява и неприятна миризма при варенето.
7.Листните и грудковите зеленчуци ще запазят по-дълго свежестта си, ако ги съхранявате на хладно, загънати във влажна кърпа.
8.За да освежите увехнали листни зеленчуци, натопете ги в хладка вода, в която сте прибавили лимонов сок.
9.Карфиолът ще запази белия си цвят, ако във водата, в която го варите, прибавите прясно мляко (1 кафена чашка на 1 л вода). Съдът не трябва да се похлупва.
10.За да разберете дали карфиолът е пресен, прекарайте леко ръката си по повърхността му. Ако по дланта ви останат дребни бели трохички, карфиолът е стар.

You can leave a response, or trackback from your own site.